ABB Danışmanlık Delegasyon

07 Şub 2021

Delegasyon

Delegasyon Nedir?

Delegasyon, kişilerin veya kurumların herhangi bir işi, almaya istekli bir diğer kişi veya kuruma aktarmasıdır.

Bir işyeri yeni kurulduğunda sahiplerinin her türlü detayla ilgilenmesi her sürecin içinde fiili olarak bulunması normal kabul edilebilir. Ancak işyeri büyüdükçe yeni, yeni süreçler başlar ve işler daha karmaşık hale gelebilir. Belirli bir aşamadan sonra yöneticilerin çoğalan bu işlerin hepsiyle olması gerektiği gibi ilgilenmesi zorlaşır. Böyle durumlarda yöneticiler bu süreçleri astlarına devretmeyip ısrarla kendileri yürütmeye kalktıklarında zor durumda kalabilirler. Diğer yandan yeterli zaman ayrılmadığı için süreçler de sağlıksız yürüyebilir. Bu nedenle yöneticiler doğru zamanda, uygun süreçleri uygun astlarına delege etmelidirler.

Günümüzde sahip olduğumuz en değerli şey zamandır. Özellikle işadamları ve yöneticiler genelde zamanlarının yetmediğini belirtirler. Yöneticiler için zaman kazanılacak en önemli yönetsel araçlardan biri, işlerin astlara delegasyonudur.

Delege Etmenin Faydaları

İşleri delege etmek her şeyden önce etkin bir yönetim aracıdır.
Yöneticiyseniz ve delege etmek size zor geliyorsa, bir süre sonra yerinizde saymak kaçınılmaz olabilir. Başarının anahtarlarından biri de işleri delege edebilmektir.

  • Delege etmek, size zaman kazandırır. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarır. Yeni projeler, yeni işler üzerinde çalışmanıza imkan verir. İşinizi daha farklı noktalara taşımanız için fırsat verir. Yeni projeler üretmenize, zamanınızı daha efektif kullanmanıza olanak sağlar.
  • Genelde şirketlerde çalışanların en büyük şikayeti, yeteri kadar “anlamlı” işin kendilerine verilmemesi ve kariyer adımlarında yükselmelerine destek olunmamasıdır. Bir kısım işlerinizi delege ederek çalışanlarınızı elinizde tutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir